If I’m in the store and want to know the price-per-pound of food, do I divide the weight by the dollars, or do I divide the dollars by the weight?

764 views

If I’m in the store and want to know the price-per-pound of food, do I divide the weight by the dollars, or do I divide the dollars by the weight?

In: Economics

6 Answers

Anonymous 0 Comments

This is a simple dimensional analysis. The answer is in your question.

Unit of the price is $

The unit of weight is lb (pounds)

per is a division

So the unit of price-per-pound = $/lb This is the unit of the result just do the calculation with the units

If the cost is 10$ and the weight is 2 lb there is only one operation that results in $/lb = price per pound

10$ / 2lb = 5$/lb

the answer is in your question price-per-pound =price/pound

So ” **I divide the dollars by the weight” is correct.**

That is how all units like that work,

mpg= miles per gallon
you drove 100 miles and used 2 gallons of fuel
100miles/ 2 gallon = 50miles/gallon

Do calculation including units is a very simple way to pick up a lot of error as you tend to know the unit of the result you like and can check if that’s what you got.

You are viewing 1 out of 6 answers, click here to view all answers.