If I’m in the store and want to know the price-per-pound of food, do I divide the weight by the dollars, or do I divide the dollars by the weight? 758 viewsJanuary 3, 2024 Question100.55K December 8, 2020 0 Comments If I’m in the store and want to know the price-per-pound of food, do I divide the weight by the dollars, or do I divide the dollars by the weight? In: Economics 6 Answers ActiveNewestOldest Anonymous Posted December 8, 2020 0 Comments Think of the “per” as the slash in division. Price per pound –> price/pound –> $5.60/2lbs –> $2.80/lb Also, side tip, it can be easier to check the price per ounce in many cases. You are viewing 1 out of 6 answers, click here to view all answers. Register or Login
Latest Answers