If I’m in the store and want to know the price-per-pound of food, do I divide the weight by the dollars, or do I divide the dollars by the weight? 756 viewsJanuary 3, 2024 Question100.55K December 8, 2020 0 Comments If I’m in the store and want to know the price-per-pound of food, do I divide the weight by the dollars, or do I divide the dollars by the weight? In: Economics 6 Answers ActiveNewestOldest Anonymous Posted December 8, 2020 0 Comments Divide the dollars by the weight. You are splitting (dividing) the total of the dollars into equal amounts for each pound – so that is the number you want to split up, so that is the number you divide by the other number. You are viewing 1 out of 6 answers, click here to view all answers. Register or Login
Latest Answers